فایل پی دی اف سخنرانی آقای مازیار عبداللهی پور مدیرعامل و رئیس هیات مدیره انجمن حقوق هسته ای ایران 

تحت عنوان«جایگاه ایمنی تاسیسات هسته ای (ایمنی هسته ای) در صلح و امنیت انسانی از منظر حقوق ایران و موازین بین المللی»

در نشست علمی کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به مناسبت سالگرد فاجعه چرنوبیل

جایگاه ایمنی هسته ای در صلح و امنیت انسانی (فایل pdf)

روز سه شنبه ۱۳۹۷/۲/۴ به مناسبت سالگرد فاجعه چرنوبیل بر اساس دعوت به عمل آمده از طرف «کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران» از مدیر عامل انجمن آقای مازیار عبداللهی پور برای ارائه سخنرانی در نشست علمی تحت عنوان «جایگاه ایمنی تاسیسات هسته ای در صلح و امنیت انسانی از منظر حقوق ایران و موازین بین المللی»،سخنرانی توسط ایشان ارائه شد.   

مدیر عامل و رئیس هیات مدیره انجمن حقوق هسته ای ایران در ابتدا از کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران برای توجه به موضوع ایمنی هسته ای تشکر و قدردانی کرد. ایشان در سخنرانی خود ابتدا مفاهیم امنیت ملی از دیدگاه سنتی و کلاسیک، ارتباط حوزه های مختلف با موضوع امنیت ملی، مفهوم حکمرانی مطلوب و شاخص های آن و همچنین مفهوم امنیت انسانی و مولفه های آن را مورد بررسی قرار دادند. سپس توضیحاتی مختصری در مورد سانحه چرنوبیل و اینکه چه عواملی باعث تبدیل شدن این سانحه به فاجعه شد ارائه گردید. اثر این فاجعه  در نشان دادن خلاهای موجود در نظام حقوقی بین المللی که منجر به تغییر پارادایم و الگوی فکری در این حوزه گردید از دیگر موصوعات بحث شده بود. در ادامه به روندهای حقوقی بین المللی پس از آن اشاره شد و در خصوص کنوانسیون ها و تعهدات بین المللی مربوط به ایمنی هسته ای  و موضوعات مرتبط با آن که در سطح جهانی تصویب شده است توضیحات مختصری ارائه شد و اصول و هنجارهای حقوقی ایجاد شده تشریح گردید.

در ادامه توضیحات کلی در مورد اصول حقوق هسته ای ارائه شد. به حوزه هایی از حقوق هسته ای که بیشتر به این سانحه ارتباط پیدا می کنند و توجه به آنها برای جلوگیری از تکرار چنین فجایعی لازم است اشاره مختصری شد. بر این موضوع تاکید شد که تامین شرائط مناسب برای بهره برداری از انرژی هسته ای و منابع پرتوی یک پروژه نیست بلکه پروسه ای است که دائما باید کامل تر شود و متناسب با تحولات علمی روز آمد شود.

در پایان ارتباط بین اصول حقوق هسته ای با حقوق مصرح در بند های «الف»، «ث» و «ع» منشور حقوق شهروندی تشریح شد و اشاره شد که رعایت این مقوله به تحقق حق های مختلف از جمله حق حیات، سلامت و کیفیت زندگی، حق اداره شایسته و حسن تدبیر، و توسعه پایدار وحفظ محیط زیست مربوط میشود و بر این نکته  تاکید شد که اهتمام به رعایت اصول حقوق هسته ای و در راس آن اصل ایمنی برای تضمین رعایت حقوق شهروندی لازم و ضروری است  و نباید در این زمینه کوچکترین کوتاهی صورت پذیرد.

در ادامه ترجمه کتاب زمزمه های چرنوبیل با حضور مترجم آن آقای دکتر شهرام همت زاده معرفی گردید و مترجم محترم در خصوص آن توضیحاتی ارائه کردند.

لینک خبر در سایت کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران

http://www.ihrc.ir